Tunteet olivat kuumenneet perjantaina katsomon puolella Nokia-areenassa, kun Ilves isännöi SM-liigassa voitokkaasti HIFK:ta. Aamulehti uutisoi yhden katsojan repineen Ilveksen maskotin Ipan maskottipuvun pään irti.

Ottelutapahtuman vastaava Lasse Fihl vahvisti asian lauantaina Aamulehdelle. Fihl kertoo, että maskottina toiminut henkilö ei ollut saanut fyysisiä vammoja. Tapahtuneesta on käyty keskustelu maskottina työskennelleen henkilön kanssa.

– Nopeasti aiheesta keskustelimme, mutta ei sen vakavammin. Harmittaa sekä maskotin että lasten puolesta, jotka olivat siinä ympärillä, Fihl kommentoi AL:lle.

Fihlin mukaan maskottiin käsiksi käyneen tekijän henkilöllisyys on tiedossa. Fihl ei osannut sanoa, tehdäänkö asiasta rikosilmoitusta.

Linkki AL:n juttuun

Lue myös:Teemu Pulkkisen uudella KHL-joukkueella todella nolo yleisömäärä