MILANO Ranskalaispelaaja Pierre Crinon herätti olympiajääkiekon Kanada-ottelussa huomiota taklaamalla Kanadan tähtipelaajaa Nathan MacKinnonia leukaan.
Kanadan kovanaama Tom Wilson tulistui tästä. Hän hyökkäsi Crinonin kimppuun sen jälkeen, kun Crinon oli kärsinyt kaksiminuuttisensa.
Wilson jäi kuitenkin alakynteen. Ranskan pääsarjassa Grenoblen joukkueessa pelaava Crinon olikin kovempi jätkä kuin NHL:n vihatuimmaksi mieheksi kuvailtu Wilson.
Crinon tuuletteli yleisölle, kun hänet poistettiin ottelusta tappelun takia. Ranskan olympiakomitea ja jääkiekkomaajoukkue tekivät myöhemmin päätöksen, että Crinon lähetetään kisoista kotiin.
Ei ollut ensimmäinen kerta tällä kaudella, kun Crinon on kyseenalaisissa otsikoissa. Ranskan pääsarjassa hän sai tällä kaudella seitsemän ottelun pelikiellon lyötyään Angersin joukkueen maalivahtia päähän.
Otto Palojärvi































