Jääkiekkohyökkääjä Henri Kanninen joutuu etsimään itselleen uutta seuraa. Hänen saksalaisseurana ESV Kaufbeuren tiedotti Kannisen lähdöstä.
Kanninen on viihtynyt neljä edelliskautta Saksan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla. Viime kaudella hän edusti Kaufbeurenia, mutta seura tiedotti, ettei hän jatka enää joukkueen riveissä ensi kaudella.
Aiemmin Kanninen on pelannut Saksassa Crimmitschaussa, Bad Nauheimissa ja Kasselissa. Viime kudella hän tilastoi 24 ottelussa 26 (11+15) tehopistettä.
Kanninen aloitti Liiga-uransa kasvattajaseurassaan JYPissä kaudella 2014-15. Hän on pelannut Liigaa myös KooKoossa ja HPK:ssa.
Hän oli vuonna 2019 voittamassa JYPin kanssa SM-kultaa. Edellisvuonna hän pääsi juhlimaan CHL:n mestaruutta.

































