
Jääkiekon SM-liigassa pelattiin perjantai-iltana kuusi ottelua.
Illan puheenaihe oli SaiPa, joka teki seurahistoriaa.
SaiPa kaatoi perjantaina KalPan maalein 2-1 ja venytti samalla voittoputkensa jo kahdeksan ottelun mittaiseksi.
Otto Kivenmäki vei SaiPan heti ottelun alussa johtoon ja näissä lukemissa viihdyttiin pitkään.
Päätöserän alussa Kivenmäki syötti ja Antti Kalapudas viimeisteli voittomaaliksi jääneen 2-0-osuman.
Jaakko Rissanen kavensi vielä kolmannen erän lopulla, mutta sen lähemmäksi KalPa ei enää päässyt.
Raimo Helmisen valmentama SaiPa on tehnyt rajun sensaation tällä kaudella SM-liigassa. Kukaan ei olisi uskonut, että joukkue on tässä kohtaa peräti toisena SM-liigassa.
lves nousi perjantaina Tampereen herraksi kuumassa paikallispelissä.
Ilves teki paikallispelissä selvää jälkeä ja murjoi Tapparan maalein 4-0.
Ilves otti pelin haltuunsa heti alussa, kun Matias Mäntykivi vei Ilveksen johtoon.
Ilves sai loistavan alun myös toiseen erään, kun tuore jenkkihankinta Lukas Svejkovsky iski ylivoimalla Ilveksen jo kaksi edelle.
Svejkovsky teki päätöserässä myös Ilveksen kolmannen maalin ja loppunumerot viimeisteli Eemeli Suomi.
Paikallispeli oli hyvin kuuma ja lähes jokaisen tilanteen jälkeen nähtiin jonkinlainen torikokous. Puhetta riitti myös Ilveksen hylätty maali avauserässä, joka oli monien mielestä selvä maali.
Syvässä alhossa vaeltanut KooKoo jysäytti melkoisen paukun ja kaatoi kärkijoukkue Helsingin IFK:n Kouvolassa maalein 4-1.
HIFK näytti vielä avauserässä sarjakärjeltä ja Ronald Knot lapioi helsinkiläiset johtoon.
KooKoo nousi kuitenkin rinnalle, kun Matic Török sooloili komean 1-1-osuman.
Toisessa erässä KooKoo oli parempi ja johti erän jälkeen ansaitusti 2-1. Maalin iski Radek Koblizek.
Kolmannessa erässä HIFK haki tietysti kiriä, mutta siinä se ei onnistunut. Ville Puhakka iski komean 3-1-osuman ja Joonas Oden viimeisteli loppunumerot tyhjiin.
KooKoo katkaisi kuuden ottelun tappioputkensa. HIFK jatkaa tappiostaan huolimatta sarjakärjessä.
Kärpät otti puolestaan 2-0-voiton Jukureista ja junttasi sen entistä vankemmin sarjajumboksi.
Mestarisuosikki Pelicans koki jälleen nolon tappion. Tällä kertaa HPK kaatoi lahtelaiset maalein 5-2.
SM-liigan tulokset perjantaina 15.11:
HPK-Pelicans 5-2
Jukurit-Kärpät 0-2
SaiPa-KalPa 2-1
Tappara-Ilves 0-4
TPS-Sport 3-2 vl
KooKoo-HIFK 4-1
Lue myös: Näin Raipe Helminen kommentoi SaiPan seuraennätystä – ”Se on kai joukkuepelin juttu”