SaiPa päätti SM-liigan runkosarjan 0-4-tappioon kärkijoukkue JYP:iä vastaan torstaina. Runkosarjassa viimeiseksi jääneillä lappeenrantalaisilta riittää vielä panosta loppukaudeksi, sillä playout-sarja Lukkoa vastaan alkaa jo lauantaina.

– Siihen ei ole vaikea löytää latausta. Lyhyimillään pelit on ohi neljässä päivässä, kun taas pisimillään kausi jatkuu 40 päivää. Siitä voi jokainen miettiä vaihtoehtoja, SaiPan päävalmentaja Ari-Pekka Selin kertoi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

SaiPan kohtalo runkosarjan jumbona oli ratkennut jo ennen torstain taistoa ja se kuvastui joukkueen pelissä.

– Viimeiset pelit ovat olleet puurtamista, jotta on saanut pidettyä joukkueen sellaisessa ilmeessä, että pystytään kaivamaan voittoja, Selin myönsi.

– JYP pelasi paremmin ja voitti ottelun tyylikkäästi. Meillä on isoja haasteita maalintekopelissä, kun kohdataan lauantaina Lukko Raumalla ja lähdetään purkamaan sitä rallia, Selin lisäsi.

LUE MYÖS: Analyysi: Hyvää yötä Edmonton Oilers (Siniviiva.fi)