Patrik Laineen kausi on alkanut haastavasti ja hän on ehtinyt saada jo kritiikkiä osakseen. Laineelle ennustetaan vaikeita aikoja, mikäli tahti ei muutu.

Laine on jämähtänyt alempiin ketjuihin ja yksi vähiten pelanneista hyökkääjistä, vaikka pääsee pelaamaan myös kakkosylivoimassa. Kahdessa avausottelussa hänellä on vain yksi laukaus maalia kohti.

The Hockey Writersin William Bourgetin mukaan ongelma on, ettei Laine sovi Montrealin nopeaan ja aggressiiviseen pelityyliin.

– Haasteet ovat ajoituksessa ja vauhdissa. Montreal pelaa aggressiivista ja nopeaa peliä, joka vaatii jatkuvaa liikettä eikä se ole koskaan ollut Laineen mukavuusalue. Hänen pelinsä rakentuu kärsivällisyyteen, tilaan ja opportunistiseen maalintekoon. Sellaisiin elementteihin, jotka eivät aina sekoitu joukkueen kanssa, joka loistaa paineella ja vauhdilla. Tasapainon löytyminen on Laineelle avainasemassa, jos hän toivoo nousevansa tulevina viikkoina kärkiketjuihin, The Hockey Writersissa kirjoitetaan.

Laineessa nähdään kuitenkin edelleen potentiaalia pystyä parempaan.

– Vain kaksi peliä on pelattu 82 ottelun sarjasta, joten paniikki on ennenaikaista. On kuitenkin reilua todeta, että Laineen alku on ollut kaukana ideaalista. Hän pelaa vähän, ei ole tehnyt maalia ja muut hänen ympärillään varastavat kirkkaat valot.

– Taito ei ole kadonnut. Laineen laukaus on edelleen yksi jääkiekon puhtaimmista, ja hänen kykynsä kääntää pelejä yhdessä hetkessä on syy miksi Montreal hänet hankki.

LUE MYÖS: Näkökulma: Onko Liigan seurojen kateudella mitään rajaa – edes Jokerien tuoma raha ei kelpaa (Siniviiva.fi)