Video: Sportivo TV

Patrik Laine on edelleen ilman NHL-sopimusta, kun harjoituskausi alkaa ensi viikolla. Laine on yhdistetty jälleen uuteen seuran.

Laineen nimi on pyörinyt vilkkaasti eri siirtospekulaatioissa, mutta toistaiseksi sopimusta ei ole syntynyt. The Hockey News näkee Boston Bruinsin yhtenä varteenotettavan vaihtoehtona suomalaishyökkääjälle.

THN:n mukaan Bostonilla olisi tarvetta hyökkääjälle ja Laine saattaisi sopia seuran suunnitelmiin.

Patrik Laine voisi testisopimuksella olla Bruinsille katsomisen arvoinen. Ottaen huomioon, että hän pelasi viime kaudella vain viisi peliä Montrealissa, suora sopimus voisi olla Bostonille riski. Jos hän vakuuttaisi testijaksonsa aikana, hän voisi olla sopimuksen arvoinen halvalla yksivuotisella sopimuksella, THN arvioi.

Laine on yhdistetty useisiin eri joukkueisiin kesän aikana, mutta vielä odotettua sopimusta ei ole kuulunut.

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoski biletti aamuun asti – ”Ei olisi tullut kuulonkaan” (UrheiluAreena.fi)