
Englannin jalkapallomaajoukkueelle kävi nolosti tiistaina. Thomas Tuchelin luotsaama Englanti kärsi historiallisen tappion, kun Senagal voitti Nottinghamissa pelatun harjoitusottelun 3-1 -numeroin.
Englanti kärsi historian ensimmäisen tappionsa Afrikan maalle. Tappio oli samalla ensimmäinen Tuchelin alaisuudessa.
Englannin kapteeni Harry Kane vei isännät johtoon ottelun seitsemännellä minuutilla, kunnes Senegal iski. Ismaila Sarr tasoitti ennen taukoa, Habib Diarra iski voittomalin reilun tunnin kohdalla ja Cheikh Sabaly viimeisteli loppunumerot lisäajan kolmannella minuutilla.
Englannin ainoaksi lohduksi jäi se, että tappio tuli harjoitusottelussa, mutta kritiikki joukkuetta kohtaan on ollut siitä huolimatta syystäkin armotonta.
– Emme pelanneet tarpeeksi hyvin. Meillä oli hetkiä, mutta sekä pallon kanssa että ilman asiat eivät loksahda kohdalleen, emme löydä oikeaa tempoa. Olemme menettäneet sen aggressiivisen luonteen, joka meillä on ollut, Kane latasi suorat sanat.
Tuchel korosti – kuinkas muuten – ottelun jälkeen, että aihetta paniikkiin ei ole. Kane pyrki toppuuttelemaan noloa tilannetta samaan malliin.
– Emme aio panikoida, mutta tiedämme, että meidän on oltava parempia. Uusia ideoita ja joukkueeseen tulee uusia pelaajia, joilla ei ole kokemusta kansainväliseltä tasolta. Se on kaikenlaisten asioiden sekoitus, mutta ei tekosyitä. Meidän on löydettävä se nopeasti, MM-kisat tulevat todella nopeasti, joten jokainen leiri on todella tärkeä juuri nyt, Kane alleviivaa.