Jääkiekon SM-liigan Turun Palloseura on solminut kolme jatkosopimusta nuorten tulevaisuuden tekijöidensä kanssa.
Maalivahti Eetu Anttila ja puolustaja Ruben Rafkin solmivat seuran kanssa kahden vuoden jatkosopimukset. Kuluvalla kaudella Liiga-debyyttinsä tehnyt 22-vuotias Anttila kuuluu TPS:n omiin kasvatteihin. Tällä kaudella kuudessa Liiga-ottelussa torjunut Anttila on näyttänyt kaikille kasvaneensa seuraavalle tasolle jääkiekkoilijana.
Seuran edellisessä ottelussa jatkoajan sankariksi noussut Rafkin on niin ikään jatkanut kehittymistään toisella kaudellaan TPS:n Liiga-joukkueessa. 19-vuotias Seuran oma kasvatti on iskenyt tällä kaudella neljä maalia ja laittanut kroppaa sekä mieltä likoon mustavalkoisten puolesta.
Hyökkääjä Aarne Intonen jatkaa puolestaan Seurassa ensi kauden kattavalla jatkosopimuksella. 20-vuotias Intonen on noussut viimeistään kuluvalla kaudella kiekkoväen tietoisuuteen raivaamalla pelipaikan itselleen TPS:n hyökkäyksestä. Oman kasvatin saldona on toistaiseksi kahdeksan tehopistettä.
– Nämä pelaajat haluavat rikkoa urheilullisia rajojaan kasvattajaseurassaan ja tavoitella TPS:lle menestystä. Mielestämme se on mahtava asia! Kolmikon vahvasti alkanut Liiga-taival saa jatkoa ja olemme tehdyistä sopimuksista todella innoissamme, viestittää HC TPS:n urheilujohtaja Rauli Urama.
Lähde: TPS:n tiedote
































