Scott Laughton saattaa tehdä paluun Philadelphia Flyersiin NHL:n vapaiden pelaajien markkinoilla.
Sportsnetin sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedmanin mukaan Flyers kuuluu niihin seuroihin, jotka ovat osoittaneet kiinnostusta 32-vuotiaaseen keskushyökkääjään.
Philadelphia ei ole ennakkoarvioiden mukaan tekemässä suuria hankintoja tämän kesän vapailta markkinoilta, mutta seura hakee vahvistuksia erityisesti alempiin ketjuihin.
Flyers tarvitsee lisää leveyttä keskikaistalle luovuttuaan Garnet Hathawaysta ja Nick Deslauriersista. Lisäksi Rodrigo Abolsin odotetaan poistuvan seurasta.
Laughton olisi tuttu kasvo Philadelphiassa, sillä hän pelasi seurassa useiden vuosien ajan ennen lähtöään.
Friedmanin mukaan kiinnostusta kokenutta keskushyökkääjää kohtaan on kuitenkin muuallakin.
– Los Angeles, Philadelphia, Toronto, Utah ja Vancouver ovat kaikki olleet kiinnostuneita Noel Acciarista, Erik Haulasta, Boone Jenneristä, Scott Laughtonista, Colton Sissonsista ja Kevin Stenlundista, Friedman kirjoitti Sportsnetissä.
Friedmanin mukaan Los Angeles Kings tavoitteli aiemmin Erik Haulaa jo ennen kuin seura hankki Laughtonin. Tuolloin Haula oli kuitenkin loukkaantuneena.
Jos Kings päättää nyt hankkia Haulan, se voisi avata Laughtonille mahdollisuuden palata Philadelphiaan.

































