Lucas Pettersson jahtaa paikkaa NHL:ssä. Ruotsin viime talven alle 20-vuotiaiden maailmanmestari ei aio palata Eurooppaan.
Pettersson on nyt kolmatta kesää Ducksin harjoitteluringissä Kaliforniassa. Jos hyökkääjä ei saa heti NHL-paikkaa, suunnitelmissa on AHL-polku farmijoukkue San Diego Gullsissa.
– Tavoitteena ja unelmana on pelata NHL:ssä tänä syksynä. Se ei ole mikään salaisuus, Pettersson kertoi itsevarmasti Expressenille NHL:n tulokasleiriltä.
Ducks lähetti Petterssonin paiskimaan hommia fysiikkavalmentaja Mike Barwisin kanssa kesäkaudella. Ducksin ruotsalaistähti Leo Carlsson kävi saman valmennuksen läpi, kun hänet varattiin Anaheimiin vuonna 2023.
– Se on aina tasapainottelua, että kuinka paljon lihasta pitäisi kasvattaa. Nyt kun tulen tänne Anaheimin harjoitusleirille, painan hieman yli 86 kiloa. Se tuntuu hyvältä, Pettersson arvioi.
Pettersson, 20, on Ducksin kakkoskierroksen varaus kesältä 2024. Hyökkääjä vietti viime kauden lainalla SHL:ssä Brynäsissä.
Pettersson tehtaili Ruotsin nuorten MM-kultajoukkueessa kuuteen peliin tehot 4+2=6.

































