Rod Brind’Amour oli kapteeni, kun Carolina Hurricanes voitti edellisen kerran Stanley Cupin vuonna 2006. Nyt 20 vuotta myöhemmin hän johdatti päävalmentajana Hurricanesin finaaleihin 20 vuoden odotuksen jälkeen.

Hurricanes kukisti idän konferenssifinaaleissa Montreal Canadiensin viidessä pelissä 4-1-voitoin. Viime yön ratkaisupeli päättyi Carolinan juhliin 6-1-murskalukemin kotihallissa.

Hurricanes löi Brind’Amourin johdolla Edmonton Oilersin seitsemän pelin finaalisarjassa keväällä 2006. Nyt vastassa tulee olemaan Vegas Golden Knights.

Brind’Amour valmentaa Hurricanesia kahdeksatta vuotta. Hänellä oli takanaan neljä konferenssifinaalitappiota.

– Tämä on outo tunne, koska olemme sanoneet, että täällä meidän pitäisikin olla. Tämä on totta kai ollut pitkä matka. Olen hyvin ylpeä tästä ryhmästä. On mukava nähdä, että nyt meidät viimein palkittiin. Meillä on edelleen iso aita ylitettävänä, mutta yritän nauttia tästä hetkestä, Brind’Amour iloitsi NHL.comille.

Finaalisarja Vegasia vastaan käynnistyy Carolinasta tiistaina.