Suomen taival 4 Nations Face-Off -turnauksessa päättyi 5-3 -tappioon Kanadalle ja parhaat vastaan parhaat-kekkereiden viimeiseen sijaan.

Saappaat jalassa kaatuneen Leijonat-joukkueen kapteeni Aleksander Barkov oli luonnollisesti äärimmäisen pettynyt Kanadaa vastaan pelattuun niin sanottuun seiskapeliin.

Leijonat antoi Kanadan supertähdille aivan liian paljon siimaa ennen väkevää loppukiriään.

– Suuri pettymys. Ei ole tietenkään helppoa toipua 4-0:sta ehkä maailman parasta joukkuetta vastaan. Kanada rokotti virheistämme ja pelasi todella hyvin. Pelasimme lopussa hyvin, mutta tätä ennen meidän olisi pitänyt pelata paremmin, Barkov painottaa NHL:n verkkosivuilla.

Leijonat hävisi superturnauksen avausottelunsa 6-1 Yhdysvalloille ja voitti Ruotsin jatkoajalla 4-3.

Barkov näkee kokonaisuudessa kaikesta huolimatta paljon hyvää.

– Olen todella ylpeä siitä, kuinka pelasimme ja kuinka taistelimme.

– Kaiken kaikkiaan joka ikinen päivä täällä maajoukkueen asussa ja pelkästään näiden kavereiden seurassa oleminen oli upeaa. Tämä on yksi niistä turnauksista, jonka muistan loppuelämäni, Barkov jatkoi.

Kanadaa vastaan kaksi maalia iskenyt Mikael Granlund tähdensi samaa.

– Nyt harmittaa, mutta tämä kokonaisuus oli mielettömän hieno. Parhaat parhaita vastaan, joten taso oli todella kova. Uskon, että kaikki fanit nauttivat näistä peleistä.

4 Nations Face-Off -turnaus on siis enää huumaavaa loppuhuipennusta vailla. Yhdysvallat ja Kanada iskevät yhteen Bostonin TD Gardenissa Suomen aikaa perjantaina klo 03.00 alkavassa finaalissa.

– Tulimme tänne tätä tarkoitusta varten ja nyt se on voitettava vielä yksi peli. Se vain sattuu olemaan sitä joukkuetta vastaan, joka voitti meidät lauantai-iltana alkaneen ilotulituksen jälkeen, joten mielestäni sen pitäisi olla melko hyvä televisioon suunniteltu tapahtuma, Kanadan päävalmentaja Jon Cooper muotoili Suomen kohtaamisen jälkeen.

LUE MYÖS: Näkökulma: Tuhlaajapojan perintö – Neymarin päättymätön juhla (FutisUutiset.fi)