MTV Uutiset uutisoi verkkosivuillaan Suomen jääkiekkomaajoukkueen päävalmentajan Pentti Matikaisen sairastuneen vakavasti. Matikaisella todettiin viime helmikuussa aivokasvain.

Hyviäkin uutisia on kerrottavana. Matikaisen syöpäkasvaimesta ei ole enää jälkeäkään ja ennuste on kohtuullinen.

MTV:n jutussa kerrotaan myös Matikaisen ja Jääkiekkoliiton riidoista. Matikaisella on omien sanojensa mukaan eläkesaatavia Jääkiekkoliitolta 300 000 euron edestä. Jääkiekkoliitto on asiasta eri mieltä.

Matikainen, 74, valmensi Suomen olympiahopealle Calgaryssa 1988. Se oli Suomen jääkiekkohistorian ensimmäinen miesten arvokisamitali.

Matikainen valmensi Leijonat myös kolmanneksi Canada Cupissa 1991, jossa parhaat NHL-pelaajat olivat mukana. Lisäksi hänen kunnialuetteloonsa kuuluu vuoden 1992 MM-hopea, joka oli Leijonien ensimmäinen MM-mitali.

Lue myös:Tämä ei ole vitsi – Keniasta tuli jääkiekkomaa

LUE MYÖS: Näkökulma: Valitse puolesi, Francesco Totti – Ikuinen kaupunki odottaa (FutisUutiset.fi)