Jääkiekon SM-liigan nykyinen puheenjohtaja Heikki Hiltunen jättää tehtävänsä ja SM-liigaan tulee uusi pomo.

Hiltunen kerto aiemmin MTV:lle väistyvänsä tehtävästä.

– Koin, että nyt on hyvä hetki antaa tilaa uudelle puheenjohtajalle ja hallitukselle, Hiltunen sanoiMTV Urheilulle.

– Ajoitus oli sopiva tässä vaiheessa. Saimme sarjamuodon valmiiksi ja aikaisemmat uudistukset siihen tilanteeseen, että nyt voi jatkaa seuraavaan evoluutiovaiheeseen. Silloin on aina hyvä ottaa uutta voimaa ja energiaa tekemään niitä asioita, Hiltunen jatkoi.

Hiltunen toimi SM-liigan puheenjohtajana vuodesta 2016 alkaen. Hän toimi pitkään myös kaksoisroolissa, kun hän oli myös Liiga-seura Vaasan Sportin puheenjohtaja, mutta tämän pestin Hiltunen jätti jo aiemmin syksyllä.

SM-liiga tiedotti myöhään tiistai-iltana, että uudeksi puheenjohtajaksi on valittu Jyrki Seppä, 63. Samalla SM-liiga sai myös uuden hallituksen. Uusina jäseninä hallitukseen valittiin KalPan puheenjohtaja Mika Sutinen, Jukurien puheenjohtaja Juhana Tikka sekä TPS:n puheenjohtaja Kai Koskinen.

Suomen Jääkiekkoliiton edustajan paikan Liigan hallituksessa ottaa Jääkiekkoliiton toimitusjohtaja Sami Kauhanen. Hän korvaa Liiga-hallituspaikkansa jättävän SJL:n puheenjohtajan Heikki Hietasen.

Hallituksessa jatkavat toimikauttaan Lukon puheenjohtaja Janne Mokka sekä Kärppien hallituksen jäsen Pasi Hagman.

Lue myös: IS: Hyllytetyt SM-liigapelaajat saavat potkut

LUE MYÖS: Näkökulma: MM-kisoissa on mukana turhia maita – myös poliittisten syiden takia (LeijonaUutiset.fi)