Kuopiossa havaittiin perjantai-iltana heti, että nyt on SM-liigan pudotuspelit käynnissä.

KalPa ja Sport väänsivät ”säälien” alkajaisiksi tasaisen ottelun, minkä KalPa voitti lopulta maalein 4-1.

Numerot repsahtivat isommiksi kuin itse peli antoi odottaa. Ottelu oli äärimmäisen tasainen.

– Molemmilla oli tässä paikkansa, mutta ei niitä kuitenkaan montaa ollut, KalPan päävalmentaja Petri Karjalainen summasi.

Pudotuspelien henki oli jo vahvasti läsnä. Tämä näkyi siinä, ettei runkosarjasta tuttua ”hups”-paikkoja enää tullut.

– Kyllä jouduttiin vääntämään ja kääntämään ihan jokaisen maalipaikan tai edes puolikkaan maalipaikan eteen. Olemme käyneet paljon läpi pelaamisen kärsivällisyyttä. Uskomme, että kun teemme vaihdosta toiseen asioita hyvin, niin palkinto tulee jossain vaiheessa, Karjalainen mietti.

Ottelusarja jatkuu yhden välipäivän jälkeen sunnuntaina Vaasassa. KalPalla on silloin ensimmäinen tilaisuus mennä puolivälieriin.

Lue myös: KalPalta hurja päätöserä – otti ensimmäisen kiinnityksen puolivälieriin