KooKoo oli seilaamassa voittoon Ässien vieraana, mutta kouvolalaisten pakka hajosi lopussa. Ässät nousi lopulta 4-3-voittoon.

KooKoo oli vahvan toisen eränsä turvin noussut 3-1-johtoon päätöserään lähdettäessä. Vaaka kääntyi kuitenkin 6,5 minuuttia ennen loppua.

Ässät kavensi Nestor Noivan maalilla ajassa 53.38. Lenni Hämeenaho osui kolme minuuttia myöhemmin ja vain minuutti edellisestä, niin Jan-Mikael Järvinen kuittasi voittomaaliksi jääneen osuman.

– Noin 54 minuuttia pelasimme sellaista KooKoo-kiekkoa kuin oli tarkoitus pelata koko pelin. Karu loppu siihen. Ei riittänyt voittoon meillä tänään. Ei osattu pelata sillä tavalla, että olisimme voittaneet tämän pelin, KooKoon päävalmentaja Jouko Myrrä sadatteli ottelun jälkeen.

Myrrä ei lähtenyt erittelemään lopun sulamisen syitä, vaan siirsi katseet jo eteenpäin.

– Siinä tapahtui aika paljonkin eikä meille mieluisia asioita. Ne ovat jo mennyttä. Puremme nyt hetken hammasta ja perjantaina uudestaan pelaamaan 60 minuuttia paremmin.

Lue myös: Kärpät tehohyökkääjän kanssa jatkosopimukseen

Lue myös: SM-liigan kulttipelaajalle loppukauden mittainen sopimus

LUE MYÖS: Teuvo Teräväinen ja Eeli Tolvanen taistelevat MM-kisojen tehotilastojen voitosta (LeijonaUutiset.fi)