JYPillä oli lauantai-iltana edessään iso haaste Helsingissä, kun se kohtasi sarjan kärkipään ja myöhemmin myös kärkeen nousseen HIFK:n.

JYP aloitti ottelun ihan pirteästi, mutta silti HIFK johti kahden erän jälkeen jo 4-0. JYPin päävalmentajan Jukka Ahvenjärven mukaan se ei ollut kuitenkaan koko totuus pelistä.

– Meillähän oli ihan loistava ensimmäinen erä. Meillä oli siinä paikat, mutta kyllähän vastustajan veskari ne nollasi. Kyllä niistä olisi pitänyt tehdä, mutta eihän se aina niin mene. Yksi sellainen pieni merkkausvirhe tuli siinä erässä, mistä vastustaja teki maalin. Vastustajan maalinteon tehokkuus oli kovalla tasolla, eihän se tuulesta temmattua oe, että he ovat tehneet sarjassa eniten maaleja, Ahvenjärvi sanoi.

– Oliko toisessa erässä laadukkaat paikat? Mun mielestä oli, mutta siinä tuli (Roni) Hirvosen maali ja yv-maali. Heidän tehokkuus näkyi siinä. Viimeiseen erään pyysimme kopissa, että haluamme näyttää sitä, että mikä se meidän joukkueen identiteetti oikeasti on. Kuinka paljon me pystymme kasvamaan pelin aikana ja haluamme lähteä voittamaan sen viimeisen erän. Yksi maali lisää siihen, niin se olisi ollut vielä tiiviimpi. Erittäin laadukas jääkiekko-ottelu. Hyvää kamppailupelaamista. Ei IFK turhaan tuossa kärjessä ole, mutta pystyimme heidät hyvin haastamaan, Ahvenjärvi kehui omiaan.

Jääkiekkopelinä ottelu oli hieno. Se tarjosi lähes 6500 maksaneelle katsojalle 10 maalia ja rehtiä kamppailua.

– Mielestäni tämä oli todella hieno peli siinä mielessä, että tämä oli todella kova peli ja hienoa kamppailupelaamista, mutta puhtaasti. Hienoa oli nähdä HIFK:n peliä, miten kovaa, mutta puhtaasti he pelaavat, JYP-luotsi kehui myös vastustajaa.

Teksti: Ville Hirvonen, Helsinki

LUE MYÖS: Shokkiuutisen jälkeen – IL: Minja Korhonen tehnyt merkittävän ratkaisun uransa jatkosta (UrheiluAreena.fi)