JYP:n haaveet SM-liigan pudotuspeleistä kokivat ikävän takaiskun, kun Jukurit voitti joukkueen 2-1 voittomaalikilpailun jälkeen.
JYP:n veskari Veini Vehviläinen oli tulessa perjantain ottelussa. Tappio rankkareilla söi miestä.
– Kolikonheittoahan se on, kun peli rankkareille menee. Yksi piste ei nyt oikein lohduta, mutta jatketaan työntekoa. Pelissä oli tänään jälleen myös paljon hyvää, Vehviläinen avasi seuran verkkosivuilla.
JYP:n päävalmentaja Jukka Rautakorpi oli pettynyt joukkueensa vaisuun alkuun. Jukurit rankoi jo varhaisessa vaiheessa.
– Ekat vaihdot olivat jännitteisiä, siinä pitää petrata, Rautakorpi harmitteli JYP:n verkkosivuilla.
Kolmannen erän loppupuolella nähtiin varsin erikoinen rangaistuslaukaustuomio. Se oli nimittäin seurausta siitä, että jyväskyläläiskatsomosta lensi kiekko jäälle kesken Jukurien Juhamatti Aaltosen läpiajon.
– Outo juttu, että joukkue joutuu tuollaisesta kärsimään, mutta sääntö on sääntö, Rautakorpi päivitteli.
Aaltonen ei toki rangaistuslaukauksessa onnistunut.
Jääkiekon SM-liigan perjantain (17.2.) tulokset:
HIFK-SaiPa 9-5
JYP-Jukurit 1-2 vl
Kärpät-HPK 5-6 ja
Pelicans-KooKoo 3-4 vl
Ässät-KalPa 1-3































