JYP voitti SM-liigan viidennessä välieräottelussa perjantaina Jyväkylässä KalPan 4-1 ja eteni finaaleihin samoin lukemin. JYP:n päävalmentaja Risto Dufva oli voitosta luonnollisesti riemuissaan.

– Ei tämän parempaa showta voi olla. Tämä auttaa ihmisiä taplaamaan arjessa eteenpäin. Runkosarjan voiton jälkeen ei ole ollut muuta tavoitetta kuin mestaruus, Dufva kertoi Nelosen tv-haastattelussa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

JYP:n kaksi ensimmäistä maalia värkkäsi ykkösketju: Antti Virtanen – Jarkko Immonen – Tuomas Pihlman.

– Hyvin nostettiin tasoa koko ajan, oli sellaista tasapainoista ja hyvää peliä KalPaa vastaan. Ei se kuitenkaan helppoa ollut, kyllä KalPa oli niin paha kuin odotettiinkin. Ei muuta kuin omalla pelillä eteenpäin, ei ole väliä tuleeko vastaan Kärpät tai Blues, kertoi Immonen YLE:lle.

LUE MYÖS: SaiPan kapteeni tietää, että hopea ei enää riitä viime kevään kaltaiseen huumaan – ”Kovaa on menty ja mennään” (Siniviiva.fi)