Jääkiekon Mestiksessä nähtiin yllätys perjantaina, kun Imatran Ketterä kaatoi Jokerit maalein 3-2.
Ketterä karkasi ottelussa tylysti jo 3-0-johtoon reilussa puolessa tunnissa. Ketterän maaleista vastasivat Rasmus Ruusunen, Simo Heinonen sekä Aleksi Sinkkonen.
Jokerit otti Ketterän 3-0-maalin jälkeen aikalisän ja tämän jälkeen Jokereiden peli piristyikin. Jesse Liuksiala ja Samuel Salonen nostivat Jokerit maalin päähän vielä toisessa erässä.
Kolmas erä oli kuitenkin maaliton, joten Jokereiden uskomaton 13 ottelun mittainen voittoputki meni nyt poikki. Jokerit oli hävinnyt edellisen kerran 14. joulukuuta TUTO:lle.
Jokerit johtaa edelleen ylivoimaisesti Mestistä. Ketterä on puolestaan sarjassa kolmantena.
Jokerit on ilmoittanut tavoitteekseen nousta SM-liigaan ensi kaudeksi. Sitä ennen sen tulisi kuitenkin voittaa Mestis. Sen jälkeen Jokerit pääsisi pelaamaan SM-liigan huonointa joukkuetta vastaan liigakarsintoihin. Tuoreimpien uutisten valossa on mahdollista, että Jokerit pelaa mahdolliset liigakarsinnat jo entisellä Hartwall-areenalla.
Ville Hirvonen
🏒 @ImatranKettera kaataa Jokerit Kisapuistossa maalein 3-2! #Mestis #SuomenViihdyttävintäLätkää
— Mestis (@Mestis) February 7, 2025
📺 @MTVUrheilu pic.twitter.com/4dNU8Qf41E

































