Nashville Predatorsin maalivahti Juuse Saros torjui maanantaina kaksi erää NHL-ottelussa Madison Square Gardenissa New York Rangersia vastaan.
Saros torjui seitsemän kertaa. Hän päästi viisi maalia. Torjuntaprosentti Saroksella oli 58,3.
Ihan kaikesta ei voi Sarosta syyttää. Predatorsin puolustuspeli ontui.
Mutta Saros ei onnistunut NHL:ssä viime kaudella. Ja tämäkin kausi on alkanut hänellä vaisusti, jos verrataan hänen parhaita kausiaan.
Saros teki kesällä 2024 Predatorsin kanssa pitkän sopimuksen, josta tienaa 7,74 miljoonaa dollaria kaudessa. Uuden sopimuksensa allekirjoituksen jälkeen hänen tulostasonsa on laskenut huolestuttavasti.
Viime kevään MM-kisoissa Saros torjui Leijonien maalilla hienosti Kanadaa vastaan Leijonien voitettua ottelun rankkarikisassa. Saros ei puolivälieräottelussa Yhdysvaltoja vastaan päässyt kuitenkaan ihan huippuvireeseen ja Suomi hävisi ottelun.
4 Nations Face-Off -turnauksessa viime helmikuussa Saros ei vakuuttanut avausottelussa Yhdysvaltoja vastaan. Hän oli Ruotsi-ottelun luukkuvahtina. Kanadaa vastaan hän tuli maalille kesken ottelun, kun Kevin Lankinen vaihdettiin pois useamman takaiskumaalin jälkeen.
Saros on valittu Suomen olympiajoukkueeseen. Hän on lähtökohtaisesti Leijonien ykkösmaalivahti.
Saroksen viimeaikaisten otteiden perusteella ykkösvahdin roolin voisi kyseenalaistaa.
































