Sportivo TV

Jääkiekon Suomen mestaruuden keväällä voittanut Tappara tekee Iltalehden saamien tietojen mukaan mittavat taloudelliset tappiot.

Tämä siis siitäkin huolimatta, että Tappara meni päätyyn asti ja sai pudotuspeleistä merkittäviä lipputuloja. Finaalisarjakin KooKoota vastaan venyi aina seitsemänteen otteluun saakka ja takasi siis Tapparalle neljä kotiottelua – joista tosin vain viimeinen oli loppuunmyyty.

Iltalehden toimittaja Timo Kunnari tietää kertoa, että Tapparan taustayhtiön Tamhockeyn Oy:n viime tilikauden tulos on painumassa hyvästä urheilullisesta menestyksestä huolimatta pahasti pakkaselle.

– Puhutaan kaiketi sadoista tuhanista euroista, Kunnari kertoo.

Kunnari nostaa esille myös sen huolestuttavan seikan, ettei SM-liigassa edes menestys takaa sitä, että seura tekisi voitollisen tuloksen.