Jääkiekon SM-liigaseura Helsingin IFK:ta kaksi edellistä kautta edustanut ranskalaispuolustajaYohann Auvituon päätynyt hyvin kyseenalaiseen ratkaisuun. Auvitu kiekkoilee jatkossa Venäjällä.
Auvitu on tehnyt sopimuksen KHL-seura Neftehimik Nizhnekamskin kanssa. Asiasta uutisoi venäläinenChampionat.
Auvitu, 33, pelasi viime kaudella HIFK:ssa 46 runkosarjan ottelua ja teki niissä tehot 6+19=25. Pudotuspeleissä hän pelasi seitsemän ottelua tehoilla 3+3.
Auvitu palasi HIFK:hon SHL:stä tammikuussa 2021. Tuolla kaudella hän ehti pelaamaan kuitenkin vain viisi ottelua runkosarjassa tehoilla 1+1 ennen vakavaa loukkaantumistaan.
Auvitu on pelannut urallaan myös aiemmin KHL:ssä ja hänen tilillään on myös 58 NHL-ottelua. Ranskan maajoukkueessa hän on pelannut peräti 10 kertaa MM-kisoissa.
HIFK:n viime kauden joukkueesta myösAlex Broadhurstpelaa ensi kaudella Venäjällä.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös:HIFK-tähti lähtee KHL:ään