
Liigassa pelaava HPK tiedotti sunnuntaina verkkosivuillaan, että myös toisen joukkueen testeissä käyneen jäsenen koronatulos on negatiivinen.
Lauantaille pelattavaksi merkitty HPK-Sport -ottelu jouduttiin perumaan varotoimenpiteenä sen jälkeen, kun hämeenlinnalaisjoukkueeseen kuuluvan henkilön perheenjäsenellä oli todettu perjantai-iltana koronavirustartunta.
– HPK:n joukkueen jäsenen sunnuntaiaamuna otettu koronatestitulos on negatiivinen. HPK:n joukkue vapautuu täten välittömästi omaehtoisesta karanteenista ja jatkaa normaalia joukkuetoimintaa maanantaina 5.10.2020. Joukkueen kaksi testattua ja koronavirukselle altistunutta jäsentä jatkavat tartuntatautilain mukaisessa karanteenissa, HPK tiedottaa.
HPK pelaa seuraavan ottelunsa keskiviikkona Porissa Ässien vieraana. Perjantaina on vuorossa kotiottelu HPK-Lukko.
Lähde: HPK