Kajaanin Hokki ja Mikkelin Jukurit tahkosivat keskiviikkona Suomen jääkiekkohistorian pisimmän ottelun Mestiksen pudotuspeleissä.

Ratkaisu toiseen välierään syntyi vasta kahdeksannessa erässä ajassa 151.31, kun Jukurien Joonas Kalliola iski 3-2-ratkaisumaalin. Jukurit johtaa välieräsarjaa otteluvoitoin 2-0. Finaaliin selviytyy neljällä voitolla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Edellinen ennätys oli tältä keväältä, kun jääkiekon SM-liigan pudotuspeleissä HIFK ja Ilves hakivat ratkaisua 134 minuuttia ja 14 sekuntia. Tuolloin ottelun ratkaisi HIFK-hyökkääjä Mika Partanen. Ennätys ehti olla kuitenkin voimassa vain kymmenen päivää.

Illan toisessa välierässä TUTO haki toisen kiinnityksen finaalipaikkaan voittamalla KooKoon 2-1 jatkoajalla. Myös Turussa ratkaisua haettiin peräti 89 minuuttia.

Jääkiekon Mestis keskiviikkona, 2. välierät

TUTO Hockey-KooKoo 2-1 ja (0-0 , 0-1 , 1-0 , 0-0 , 1-0)

Hokki-Jukurit 2-3 ja (1-0 , 1-0 , 0-2 , 0-0 , 0-0 , 0-0 , 0-0 , 0-1)

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomalaiset rynnivät kohti Stanley Cupin voittoa – Leijonat odottavat turhaan (Siniviiva.fi)