NHL-liigan edustajat torppasivat keskiviikkoiltana pelaajayhdistyksen viimeisimmän esityksen viisivuotisesta työehtosopimuksesta. Unibetin jääkiekkoasiantuntija Esa ”Tiki” Tikkasen mukaan tilanne alkaa näyttää pahalta, sillä pelaamaan pitäisi päästä ennen vuodenvaihdetta.
Keskustelut syyskuun puolivälissä alkaneen NHL:n työsulun lopettamiseksi eivät edenneet keskiviikkona, kun NHL:n edustajat hylkäsivät pelaajayhdistyksen ehdotuksen uudesta työehtosopimuksesta. Vaikka osapuolten sanottiin jo lähestyneen toisiaan, kiistassa hiertää edelleen liigan tulojen jako.
– Työneuvotteluissa koettiin jälleen kerran pettymys, kun tarjous hylättiin. Nyt on jo alettu puhua, onko Donald Fehr oikea äijä tähän hommaan, kun sopimusta ei vain synny, Tiki pohtii.
Hänen mukaansa tällä hetkellä on vaikea ennustaa, kuinka kauan vääntö jatkuu. Varmaa on kuitenkin se, että aika alkaa olla vähissä.
– Pikku hiljaa alkaa näyttää pahalta. Aikaa on vielä vähän, mutta jos sopimuksen syntyminen tästäkin siirtyy eteenpäin, sitten ei pelatakaan. Sopimus pitäisi saada tehtyä vielä tämän vuoden puolella, mutta valitettavasti siltä ei kyllä ainakaan tällä hetkellä näytä, Tikkanen harmittelee.