Atleetin MM-jääkiekkostudiossa Sami Helenius ja Tom Laaksonen analysoivat perjantaina Suomen joukkuetta.

Molemmat pitävät Suomea vahvana mitalisuosikkina. Eikä Aleksander Barkovin johtajuutta voi vähätellä.

– Sashan pää. Ei koskaan menetä malttiaan, toteaa Helenius.

– Hyvät geenit on poika saanut. Rauhallisuus ja kaikki tämmöinen. Ei pidetä mitään älämölöä. Keskittyy olennaiseen, lisää Helenius Barkovista.

Tom Laaksonen arvioi Jesse Puljujärven olevan vahvassa vireessä. Sveitsin liigassa Puljujärvi on löytänyt itseluottamuksensa.

– Pulju on nuori ori, joka on ruvennut painamaan. On saanut tulosta ja nauttii pelaamisesta. Pystyy tekemään peliä.

H-Maalintekijä. Ei kahta sanaa, lisää Helenius Puljujärvestä.

Leijonien maalilla Saksaa vastaan pelaa Justus Annunen. Laaksonen ei tätä odottanut.

– Annunen. Vähän yllätti, hän sanoo.

Myös Helenius odotti maalille Joonas Korpisaloa.

– EHT:llä meni pari helppoa. Olisin uskonut, että Korpisalo olisi pelannut, mutta uskon, että Suomen valmennusjohdolla on, joku sapluuna, jolla mennään.

Helenius korostaa, että suunnitelma on Suomen joukkueessa varmasti selkeä.

– Ei välttämättä ole ykkösveskaria. Suomen maalivahtivalmennus elää hetkessä.

Laaksonen painottaa, että Suomella on kolme kovan luokan maalivahtia.

– Sattuu mitä tahansa, löytyy hyvä bäcki tilalle. Siihen se tuskin kaatuu.