Porin Ässissä kaudella 2021-2022 pelannut puolustaja Santeri Lukka, 30, päättää pelaajauransa. Ässät kertoo päätöksestä verkkosivuillaan.

Ässien kasvatti Lukka pelasi Liigassa yhdeksän kauden aikana 370 ottelua seuroinaan KalPa, TPS, HPK sekä Ässät. Lukka saavutti urallaan Mestiksen mestaruuden 2015 ja SM-hopeaa 2017 ja hän pelasi kolme A-maaottelua.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Päätös lopettamisesta kypsyi pikkuhiljaa kevään aikana. Haluan kiittää omia vanhempiani, perhettäni, agenttiani, pelikavereita, valmentajia, huoltajia sekä kaikkia, jotka ovat auttaneet minua eteenpäin vuosien varrella. Nyt on minun vuoroni auttaa muita eteenpäin, Lukka kommentoi.

Lukka aloittaa Ässien puolustajien kehitysvalmentajana U16-U20 vaiheessa. Kyseessä on urheilustrategian mukainen panostus pelaajien kehitykseen ja Ässien omavaraisuuteen. Lukan valmentajasopimus on kaksivuotinen.

– Olemme tyytyväisiä ja innoissamme, että saamme kokeneen pelaajan ja hänen osaamisensa organisaation nuorten puolustajien käyttöön. Santeri tulee toimimaan yhteistyössä puolustajien, valmennusryhmien ja valmennuspäällikkö Jaakko Välimaan kanssa, Ässien kehitysjohtaja Tommi Kerttula kommentoi.

– Kilpailu kiristyy koko ajan ja meidän pitää miettiä, miten voimme parantaa tekemistämme. Olemme koko ajan lisänneet resursseja strategiamme mukaisesti junioreiden suuntaan ja tämä on yksi osoitus, että haluamme panostaa tulevaisuuteen ja omavaraisuuteen, Kerttula jatkaa.

Lähde: Ässät

Lue myös:Kevin Lankinen sinetöi Vegasin karun kohtalon: ”Se oli hauskaa”

Lue myös:NHL-veskari Juuse Saroksen tilanteesta tihkuu niukasti tietoa – tämä tiedetään nyt varmuudella

https://twitter.com/PorinAssat/status/1519572304476446720

LUE MYÖS: Näkökulma: Mika Lehkosuon lynkkaaminen paljastaa lajisokeuden (FutisUutiset.fi)