Jääkiekon farmiliiga AHL antoi perjantaina vahvan viestin siitä, että se ei siedä rasismia. AHL asetti San Jose Barracudan tshekkihyökkääjä Krystof Hrabikin 30 ottelun mittaiseen pelikieltoon.
Hrabik ehti olla pelikiellossa jo kolmen ottelun ajan ennen kuin lopullinen päätös tuli perjantaina. Hän syyllistyi rasistiseen eleeseen 12. tammikuuta. Kohteena oli Tucson Roadrunnersin mustaihoinen hyökkääjä Boko Imama.
– AHL tukee Boko Imamaa. Ei ole reilua, että pelaaja joutuu kommenttien tai eleiden kohteeksi rotunsa perusteella. Heitä pitäisi arvioida vain kyvyistään pelaajana, joukkuekaverina pukukopissa ja yhteisönsä jäsenenä, AHL-pomo Scott Howson sanoi tiedotteessa.
Hrabik katui tekoaan.
– Häpeän tapahtumaa ja tekojani, jotka johtivat pelikieltooni. Haluan kaikkien tietävän, että olen todella pahoillani tapahtuneesta ja otan täyden vastuun teoistani, Hrabik sanoi tiedotteessaan.
Myös Imama kommentoi tapahtunutta.
– Tätä on tapahtunut minulle koko elämäni ajan. On turhauttavaa ja surullista, että tätä tapahtuu vielä vuonna 2022. Vaikka rehellisesti uskon, että laji on mennyt positiivisesti eteenpäin, niin meillä on vielä pitkä matka siihen, että opetamme tietämättömiä ja teemme jääkiekosta turvallisen paikan kaikille.
Hrabik on edustanut Tshekkiä nuorten MM-kisoissa 2018 ja 2019.
Lue myös:Suomalaista rankkariosaamista – Anton Lundell ja Aleksander Barkov ratkaisivat































