JYP tiedotti maanantaina aamupäivällä purkaneensa sopimuksen 18-vuotiaan hyökkääjä Brad Lambertin kanssa. Iltapäivällä oli Lambertin uuden seuran vuoro iskeä kova uutinen tiskiin.

Lahtelaisseura Pelicans tiedottaa, että huippulupaus liittyy joukkueen vahvuuteen välittömästi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Lambert kiekkoili syyskauden JYPissä ja viimeisimmät ottelunsa hän on pelannut vuodenvaihteessa Nuorten Leijonien riveissä alle 20-vuotiaiden MM-kilpailuissa. Kisat jouduttiin keskeyttämään jo alkusarjassa, mutta Lambert ehti ihastuttamaan otteillaan ollen kahdessa ensimmäisessä pelissä Suomen paras hyökkääjä tehoin 1+4=5.

Pelicansin tarve kärkiketjujen vahvistukselle realisoitui viimeistään hyökkääjä Jiri Smejkalin olympiavalinnan myötä.

– Tosi hyvillä mielin tulen kotiin. Pelicans tarvitsi pelaajaa ja itselleni tämä on hyvä mahdollisuus. Hienoa päästä auttamaan kasvattajaseuraa menemään pitkälle kevääseen, Lambert kommentoi Pelicansin verkkosivuilla.

Pelicansin päävalmentaja Tommi Niemelä on tietenkin enemmän kuin hyvillään sensaatiohankinnasta.

– Lambert on erittäin hyvä nuori jääkiekkoilija, joka tuo meille laatua joukkueeseen ja ennen kaikkea erikoistilanne- sekä hyökkäyspelaamiseen. Lahjakas ja kyvykäs pelaaja, joka on menossa urallaan vahvasti eteenpäin. Erityisen hienoa, että saamme jälleen lahtelaisen pelaajan vahvistamaan ryhmää.Kiristyneiden koronarajoitusten mukanaan tuomien taloudellisten haasteiden myötä joukkueen vahvistaminen ei olisi ollut mahdollista ilman Pelicansin hallituksen ja kumppaniverkoston tukea.

– Iso kiitos myynnillemme, joka onnistui lyhyellä aikajänteellä rakentamaan taloudellisen selkänojan päätöksentekoon. Tämä avaa mahtavan mahdollisuuden sekä pelaajalle että Pelicansille tavoitella menestystä tällä kaudella. Brad on luonut ja hionut poikkeukselliset taitonsa täällä Lahdessa ja nyt oli sopiva tilaisuus palata takaisin, Pelicansin urheilujohtaja Janne Laukkanen kertoo.

Lähde: Pelicans. Kuva: Leijonat.fi

Lue myös:Nyt tärähti! Brad Lambert purki sopimuksen JYPin kanssa

https://twitter.com/PelicansFi/status/1483031090847797249

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)