Yhdysvallat ei vakuuttanut viime sunnuntaina päättyneissä miesten koripallon MM-kisoissa, vaikka oli mukana NBA-pelaajilla. Yhdysvallat hävisi jatkosarjassa Liettualle, välierässä Saksalle ja pronssiottelussa Kanadalle.
Silti Yhdysvallat nousi kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n rankinglistalla ykköseksi. Aiemmalla rankinglistalla Yhdysvallat oli kakkosena, mutta aiemmin ykkösenä ollut Espanja jäi MM-kisoissa alkusarjaan, mikä mahdollisti Yhdysvaltojen nousun ykköseksi.
Espanja on rankingissa nyt kakkosena. Maailmanmestaruuden voittanut Saksa nousi kahdeksan sijaa ja on listalla kolmantena.
Neljäntenä listalta löytyy Australia. MM-hopeajoukkue Serbia on viidentenä, MM-pronssia voittanut Kanada kuudentena ja Argentiina seitsemäntenä. Latvia on kahdeksantena, Ranska yhdeksäntenä ja Liettua kymmenentenä.
Suomi nousi tuoreimmalla rankinglistalla viisi sijaa, vaikka MM-kisoissa jatkopaikkaa alkulohkosta ei tullutkaan. Susijengin sijoitus on nyt 20:s.
Lue myös: Mitä ihmettä? – Roman Rotenberg ja SKA Pietari rypevät KHL:ssä
Tweet