
Yhdysvallat putosi perjantaina koripallon MM-finaalista, kun Saksa kaatoi sen välierässä lukemin 113-111.
USA yritti pelata aggressiivisesti ja aktiivisesti, mutta Saksa pystyi risuumaan joukkueen hyvin aseista.
ESPN:n toimittajalla Brian Windhorstilla oli selkeä näkemys siitä, miksi USA epäonnistui Manilassa.
– USA yritti pelata aggressiivisesti ja vauhdikkaasti. Joukkue oli kuitenkin aivan liian pieni ja tämä tuli esille monta kertaa, kuten myös tappio-ottelussa Liettuaa vastaan, hän kirjoittaa.
– Saksa sai paikkoja enemmän yksinkertaisesti siitä syystä, että se onnistui aina saamaan pallon takaisin, kun se heitettiin ohi. Saksalaiset nappasivat peräti 16 hyökkäysalueen levypalloa, Windhorst jatkoi.
– Mutta eivät he juuri heittäneet ohi. Dennis Schroder oli ase USA:ta vastaan, koska hän pystyi hallitsemaan heidän pallopaineensa. Yhdessä saksalaisten pituusedun kanssa tämä johti siihen, että Saksa käytti paikkansa kovalla prosentilla ja siitä USA ei selvinnyt, toimittaja linjasi.
Koripallon MM-kisojen finaalissa kohtaavat Saksa ja Serbia. Serbia pudotti toisessa välierässä Kanadan, joten pronssipeli pelataan pohjoisamerikkalaisin voimin.
Lue myös: Melkoinen paukku! USA ulos koripallon MM-finaalista
Kuva: FIBA