
Bayern Münchenin kymmenen vuoden mittaisen mestaruusputken jatkuminen on nyt toden teolla uhattuna Bundesliigassa. Borussia Dortmund omaa tukevan otteen Saksan mestaruuteen, kun sarjasta on pelaamatta yksi kierros.
FC Bayern saattoi ottaa lauantaina mestaruuden kannalta kohtalokkaasti kuokkaansa RB Leipzigilta. Leipzig haki Beijerista 3-1 -voiton.
Borussia Dortmundin kone ei sen sijaan yskinyt sunnuntaina. Dortmund haki Augsburgista tyylipuhtaan 3-0 -voiton.
Sebastien Haller iski kaksi ensimmäistä maalia. Ne syntyivät 58 ja 84. minuuteilla. Julian Brandt viimeisteli ottelun loppunumerot lisäajan 3. minuutilla.
Dortmundilla on kahden pisteen etu Bayerniin. Dormund isännöi päätöskierroksella Mainzia ja Bayern matkustaa Kölnin vieraaksi.
Lue myös:Täysi kaaos Manchester Cityn mestaruusjuhlissa – pelaajat siirrettiin turvaan
Lue myös:PSG tuli härnäämään ManU:a jättikaupassa – liian myöhään?