Real Madrid joutui tyytymään maalittomaan tasapeliin Espanjan liigassa sunnuntai-iltana. Samalla Barcelona kasvatti etumatkaansa sarjassa.

La Ligan kärkiottelussa Real Madrid ja Real Sociedad jäivät maaleitta joukkueiden kohdatessa Santiago Bernabeulla. Real Madrid on menettänyt kolmessa edellispelissä neljä pistettä ja samalla Barcelona on saanut tehtyä pesäeroa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Barcelona voitti viikonloppuna Gironan niukasti 1-0. Sen ero Real Madridiin on nyt viisi pistettä.

Atletico Madrid otti tärkeän voiton kaataessaan Osasunan Saulin maalilla 1-0. Voitolla se piti paikkansa sarjan neljännellä paikalla. Eroa Barcelonaan on kuitenkin jo 13 pistettä.

Muissa sunnuntain otteluissa Valencia pelasi neljännen peräkkäisen voitottoman ottelunsa, kun Valladolid otti putoamistaistelun kannalta tärkeän 1-0-voiton. Samoihin numeroihin päättyi myös Celta Vigon ja Bilbaon ottelu, kun Celta paranteli asemiaan häntäpäässä ja Bilbao hävisi kolmannen peräkkäisen ottelunsa.

Lue myös: Napoli nappasi massiivisen voiton – Victor Osimhen jysäytti huikean maalin

Lue myös: Draamaa PSG:n kotiottelussa: Marco Verratti näki punaista 12 minuutin jälkeen – vastustaja tasoitti viimeisillä sekunneilla

LUE MYÖS: Näkökulma: Uusi yrittäjä aloittaa – edessä on suomifutiksen huipputärkeä ottelu (FutisUutiset.fi)