Manchester City aloittaa Valioliiga-kautensa sunnuntaina, kun joukkue kohtaa West Hamin vieraissa. Mielenkiinto kohdistuu kesähankinta Erling Haalandiin.

Haaland on tehnyt älytöntä jälkeä Bundesliigassa ja Mestarien liigassa. Nyt hänen uskotaan tekevän tuhojaan Englannissa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Valioliiga-legenda Alan Shearer korostaa norjalaistähden merkitystä. Hän latasi BBC:llä kovia odotuksia.

– Jos pitäisi nyt valita, sanoisin Cityn olevan tuleva mestari – juuri ja juuri. Erling Haalandin vuoksi.

– He voittivat mestaruuden ilman häntä viime vuonna, eivätkä he käyttäneet normaalia keskushyökkääjää. Nyt heillä on sellainen, ja hän pystyy – ja hänen pitäisi – tekemään vähintään 30 maalia tällä kaudella.

Lue myös:Chelsea on tehnyt hurjan 70 miljoonan tarjouksen huipputopparista – ja voi korottaa sitä edelleen!

LUE MYÖS: Näkökulma: Uusi yrittäjä aloittaa – edessä on suomifutiksen huipputärkeä ottelu (FutisUutiset.fi)