
Veikkausliigan AC Oulu ja Anselmi Nurmela ovat tehneet kauden 2024 kattavan pelaajasopimuksen.
Nurmelasta tulee AC Oulun / OLS:n yhteisen reservijoukkueen pelaaja. Hän on tauon jälkeen päättänyt tehdä siis paluun.
– Hyvä fiilis totta kai. Mahtavaa, että tuli tämmönen mahollisuus taas päästä pelaamaan AC Oulun riveissä. Varsinkin, kun opiskelupaikkakin on Oulussa.
– Ensi kauden tavoitteeni on auttaa reserviä menemään eteenpäin parhaan kykyni mukaan ja auttaa nuorempia pelaajia omalla esimerkillä eteenpäin sekä myös pysyä ehjänä koko kauden, kommentoi 27-vuotias keskikenttäpelaaja seuran verkkosivuilla.
Viimeksi Nurmela nähtiin kentillä Norjassa kaudella 2022, jossa hän pelasi IL Hoddin ja Honefossin joukkueissa.
– Parhaaseen peli-ikään vasta saapuvalla Amilla on jo pitkä peliura takana, jonka joukossa pari hienoa pätkää AC Oulun riveissä. Amin myötä reservijoukkueeseen saadaan aimo annos sen kaipaamaa kokemusta, johtajuutta ja tietynlaista kovuutta. Hienot fiilikset Amin sopimuksesta, tervetuloa takaisin, Ami! kommentoi urheilutoimenjohtaja Markus Heikkinen tiedotteessa.