Jalkapallon Veikkausliigassa AC Oulu täydentää joukkuettaan vauhdilla. Uusin tulija on Magnus Breitenmoser.

Breitenmoser on 22-vuotias keskikenttäpelaaja, jolla on kokemusta Sveitsin nuorten maajoukkueesta. Ouluun hän tulee lainasopimuksella FC Thunista.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Magnus tuo lisää nopeutta meidän joukkueeseemme. Hän on lisäksi taitava pallollisena ja hyvä riistämään palloja, päävalmentaja Jyrki Ahola sanoo ACO:n verkkosivuilla (www.acoulu.fi).

Alle viikon sisään AC Oulu on värvännyt kolme pelaajaa. Breitenmoseria ennen tulivat Sergei Eremenko ja Dennis Salanovic.

Nousijajoukkue AC Oulun kausi on ollut vaikea. ACO on sarjan viimeisenä voitettuaan vain yhden ottelun.

LUE MYÖS: Näkökulma: Sellainen oli Antti Pennasen Leijonien ja NHL:n huippujoukkueen ero (KiekkoUutiset.fi)