Venäjä hyökkäsi raukkamaisesti Ukrainaan viime vuoden helmikuussa ja sen jälkeen maa on ollut suljettuna lähes kaiken kansainvälisen toiminnan ulkopuolelle.
Kansainvälinen jääkiekkoliitto IIHF linjasi taannoin, ettei Venäjä kelpaa myöskään ensi kauden kansainvälisiin jääkiekkoturnauksiin.
Vähemmän yllättäen päätöstä on kritisoitu Venäjällä voimakkaasti. Yksi kriittisimmistä äänistä kuuluu kiekkolegenda Igor Larionoville.
- Meidän pitää pitää huoli siitä, että meitä kunnioitetaan, Larionov sanoi Allhockey.ru:lle.
- IIHF on kääntänyt meille selkänsä. Herää ihan aiheellinen kysymys: mihin me oikein tarvitsemme edes IIHF:ää?, Larionov lateli.
Larionov toimii tällä hetkellä KHL-seura Torpedon päävalmentajana. Hän mainitsi myös, että KHL:n ulkomaalaispelaajien määrää tulisi rajoittaa ja KHL-kautta voisi myös pidentää, kun MM-kisoihin Venäjä ei kuitenkaan pääse osallistumaan.
Lue myös: Joonas Rask tekemässä paluuta Liigaan - todennäköinen seura on HIFK
Tweet