Patrik Laineen tulevaa NHL-seuraa on arvuuteltu pitkin kesää. Laine haluaa lähteä Columbus Blue Jacketsista ja ottajia kyllä löytyy.
The Athleticin toimittaja Aaron Portzline ilmoittaa X-palvelussa Laineen olevan yhä NHL:n hoito-ohjelmassa. Lääkärit eivät Portzlinen mukaan kerro, milloin Laine poistuu hoito-ohjelmasta. Siitä päättäminen on lääkäreiden asia ja Portzlinen mukaan lääkärit kertoivat, että Laine on yhä hoito-ohjelmassa.
Laine hakeutui NHL:n pelaajayhdistyksen hoito-ohjelmaan kesken viime kauden mielenterveysongelmien takia. Laine ei itse ole kommentoinut asiaa sen enempää.
NHL:ssä Laine ei voi vaihtaa seuraa ennen kuin on poistunut hoito-ohjelmasta. Ajankohta tämän suhteen ei ole vielä selvillä.
Columbuksen GM Don Waddell kertoi kesäkuussa, että Laine olisi lähiaikoina poistumassa hoito-ohjelmasta. Blue Jackets on valmis kauppaamaan Laineen muualle.
Lue myös: NHL-mestari Floridalta todellinen kaappaus - huippupakki pilkkahintaan
Tweet