Sebastian Ahon tulikuuma vire sai jatkoa NHL:ssä viime yönä. Roope Hintz teki uransa sadannen maalinsa.

Aho iski kaksi maalia, kun Carolina voitti San Josen 5-4. Aho on nyt kolmessa edellispelissä tehnyt yhteensä kuusi maalia. Teuvo Teräväinen ja Jesperi Kotkaniemi saivat ottelussa syöttöpisteet. Antti Raanta torjui Carolinan maalilla 26 laukausta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Roope Hintz teki sadannen NHL-maalinsa, mutta New Jersey nousi kahden maalin takaa 3-2-voittoon. Miro Heiskanen teki esityön Hintzin maaliin.

Aleksander Barkovin pisteputki jatkui, kun hän sai yhden syöttöpisteen Floridan kohdatessa Los Angelesin. Kings vei kuitenkin voiton 4-3.

Patrik Laine sai syöttöpisteen, mutta jäi maaleitta Columbuksen hävitessä Vancouverin vieraana 2-5. Joonas Korpisalo torjui Columbuksen maalilla 29 kertaa.

Eeli Tolvanen iski maalin Seattlelle, mutta Calgary matkasi Kanadaan pisteiden kera. Maali oli Tolvaselle kauden yhdeksäs.

NHL:n tulokset 28.1.:
Seattle-Calgary 2-5
Vancouver-Columbus 5-2
Islanders-Detroit 2-0
Florida-Los Angeles 3-4
Ottawa-Toronto 6-2
Carolina-San Jose 5-4 ja.
Rangers-Vegas 4-1
Dallas-New Jersey 2-3 ja.

Lue myös: Tampere kutsuu – Patrik Laine voi valmistautua jo MM-kisoihin

Lue myös: Oho – Aleksander Barkov sittenkin mukaan NHL:n All-Star-otteluun

LUE MYÖS: Näkökulma: Näin kävi Leijonien superikäluokalle – paljon pettymystä (KiekkoUutiset.fi)