HIFK on tekemässä ensi kaudeksi kovaa kaappausta ja hankkimassa riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan.
Ruotsalainen Aftonbladet uutisoi maanantaina, että suomalaishyökkääjä Joonas Rask olisi palaamassa Suomeen.
Sport Contentin saamien tietojen mukaan Raskin seura Suomessa olisi HIFK. Sopimusta ei kuitenkaan tiettävästi ole vielä allekirjoitettu.
HIFK on Raskille, 33, hyvin tuttu seura. Hän on edustanut urallaan helsinkiläisjoukkuetta viiden kauden ajan. Rask jätti HIFK:n kauden 2018-2019 jälkeen ja siirtyi pelaamaan Ruotsiin.
Rask on ollut HIFK:ssa kevään mies. Savonlinnalaislähtöinen Rask on HIFK:n pudotuspelien kaikkien aikojen pistepörssissä peräti kolmantena Pertti Lehtosen ja Matti Hagmanin jälkeen.
Teksti: Ville Hirvonen
Tweet