Porin Ässät lähtee pää pystyssä kesälomille. Ässät hävisi Liigan puolivälierisarjan 4-1 Ilvekselle, mutta pata voi olla ylpeä sen osalta päättyneestä kaudesta.

Sitä painottaa myös joukkueen kokenut kapteeni Jesse Joensuu, 35.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Aina todetaan, että ei saa olla tyytyväinen. Meille tapahtui kuitenkin tällä kaudella jäällä ja sen ulkopuolella sellaisia asioita, joista voi olla ylpeä, Joensuu alleviivasi C Moren haastattelussa.

– Aivan mahtavaa, että olen saanut jakaa tämän näiden äijien kanssa, Joensuu jatkoi.

Ässien kasvatti Joensuu myöntää, että jääkiekko alkoi maistua jossain vaiheessa hieman puulta.

– Jossain vaiheessa tuntui vähän huonolta. Nyt ei tuntunut missään vaiheessa. Olen nauttinut joka hetkestä, Joensuu totesi ylpeänä omistaan.

Lue myös:Ilves lähetti Ässät kesälomille – kapteeni Eemeli Suomi loisti tupsukorvien kapellimestarina

Lue myös:Ilves jaksoi jyskyttää – Tommi Tikka: ”En ole pelannut tässä sarjassa koskaan näin fyysisiä pelejä”

LUE MYÖS: Näkökulma: Pahaa pakkopullaähkyä – jääkiekon MM-kisasysteemi remontin tarpeessa (KiekkoUutiset.fi)