
Tappara vie ja KooKoo vikisee ainakin numeroiden valossa Liigan puolivälieräsarjassa. Tappara voitti ensimmäisen ottelun 4-0 ja toisen maanantaina Kouvolassa 6-1.
Tapparan päävalmentaja Jussi Tapola kuitenkin korostaa, että varsinkaan maanantain ottelun tylyt loppunumerot eivät kerro täyttä totuutta KooKoon vaarallisuudesta.
KooKoo tuli otteluun vahvasti ja pisti Tapparan tiukoille. Christian Heljanko oli kuitenkin ilmiömäinen Tapparan tolppien välissä.
– KooKoo tuli alkuun kovaa ja loi 5-6 maalintekopaikkaa. Osa oli huippupaikkoja. Heljanko oli mies paikallaan. Pelin kulku olisi ollut toisenlainen, jos KooKoo olisi saanut yhden tai kaksi maalia, Tapola tähdensi ottelun lehdistötilaisuudessa.
– Ei oltu alussa pelin vaatimalla tasolla. Maalit toi sitten energiaa ja se pikkuisen herpaannutti KooKoota, Tapola jatkoi.
Tapola heitti sen perään tiukan kommentin KooKoosta.
– Hyvä muistutus oli tuo alku. Jos ei pystytä parhaimpaan, niin KooKoo vie tämän sarjan, Tapola täräytti.
Lue myös:Tappara takoo hurjaa jälkeä pudotuspeleissä – KooKoo täysi vastaantulija