palkki

Teemu Suninen haki tuntumaa asvalttiin - ”Se oli erittäin vaikuttavaa”

20.09.2023 - 9:30:00

uutiskuva

Teemu Suninen nähdään Hyundain ratissa tulevassa Keski-Euroopan MM-rallissa. Suninen kävi hakemassa tuntumaa asvalttiteille ajettuaan viikonloppuna Itävallassa.

Suninen vuorottelee loppukauden Dani Sordon kanssa Hyundain yhdestä kisakuskin paikasta. Tuleva Keski-Euroopan ralli on Suniselle tärkeä näytönpaikka, sillä Sordoa pidetään yhtenä parhaista asvalttikuskeista.

Suninen haki tuntumaa Keski-Euroopan asvalttiteille ajamalla Itävallassa paikallisen rallikilpailun. Suninen korjasi rallista odotetusti voiton voittaen kaikki erikoiskokeet.

Kyseessä oli samalla Sunisen ensimmäinen asvalttiralli Hyundain WRC1-luokan auton kanssa.

- Oli aika lämmintä ja aurinkoista. Se teki autoon hyppäämisen hieman helpommaksi, mutta olisin pärjännyt myös haastavammissa olosuhteissa. Keski-Euroopan ralli ajetaan paljon myöhemmin ja silloin olosuhteet tulevat olemaan hyvin erilaiset, Suninen arvioi DirtFish-sivuston haastattelussa.

Suninen oli aiemmin testannut Hyundain autoa asvaltilla, mutta nyt hän sai tärkeitä kilometrejä alleen myös kilpailun muodossa.

- Tämä oli erittäin hyödyllinen. Tullessasi ulos hitaista mutkista, se todella potkaisee. Soralla sinun pitää tulla mutkista ulos 100 km/h, jottet sudi. Asvaltilla vauhti mutkista on hybridin antamaan buustin takia paljon hitaampi ja se oli erittäin vaikuttavaa, Suninen vertaili ajotuntumaa.

Lue myös: Barcelona teki huippukaappauksen – nyt paljastui nolo tosiseikka

Lue myös: Esapekka Lappi tarjoili sopimustilanteestaan herkullisia kommentteja MTV:lle


Teksti: Sport Content, Kuvat: Getty Images Sport
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

Livetulokset