Monacon MM-ralli avaa perinteisesti MM-rallikauden, mutta ensi kaudeksi on luvassa pienoisia muutoksia. Rallin tukikohta vaihtuu.
Kahtena edellisvuonna rallin tukikohtana toimi yksinomaan Monaco. Kilpailu starttasi ja päättyi Monacoon, jossa sijaitsivat myös huoltopisteet ja tukikohdat.
Ensi kaudella tukikohtana on Gapissa. Gap on tuttu paikka jo aiemmilta vuosilta, sillä se toimi samassa roolissa myös vuosina 2014-21.
Ensi kaudella kisa sekä starttaa että päättyy Monacossa, mutta muuten Gap toimii rallin hermokeskuksena. Se on myös Sebastien Ogierin kotipaikkakunta.
Syynä siirtoon on tilan puute Monacossa.
- Suurien töiden takia, emme ole pystyneet varaamaan kaupungista vaadittavaa tilaa huoltoalueelle ja eri infrastruktuureille, ralli kertoo tiedottessaan.
Ensi vuonna Monacon MM-ralli ajetaan 25.-28.1.
Lue myös: Thierry Neuville omisti Sardinian voiton menehtyneelle tallikaverille – ”On muistoissamme”
Lue myös: Kalle Rovanperä on ainoa supertähti – voi rahastaa nyt kunnolla
Tweet