Kroatian MM-ralli on tarkoitus ajaa 20.-30. huhtikuuta. Craig Breenin kuolemaan johtanut onnettomuus rallin testeissä saattaa muuttaa Hyundai-tallin suunnitelmia.
Hyundailla kilpaileva Esapekka Lappi painottaa Ylen haastattelussa, että hänen tallinsa täytyy tehdä päätös rallin ajamisesta mahdollisimman nopeasti. Lappi odottaa, että päätökset asiasta tehdään viimeistään sunnuntaina.
– Sanotaanko näin, että en tiedä yhtään, mitä pitäisi tehdä, mitä kannattaisi tehdä. Sen tiedän varmasti, mitä Craig olisi halunnut, että teemme. Se on selvä juttu. Me ajaisimme. Koska se oli hänelle valtava intohimo. Hän ei varmasti haluaisi, että hänen takiaan jätettäisiin ajamatta, Lappi kommentoi Ylelle.
Lappi ei ota henkilökohtaisesti kantaa siihen, pitäisikö ralli ajaa tai ei. Lappi kuitenkin toteaa, että hän kokee olevansa järkytyksestä ja surusta huolimatta ajokuntoinen Kroatian rallissa.

































