Lewis Hamiltonin ja Mercedeksen jatkosopimusta neuvoteltiin pitkään ja hartaasti. Lopulta osapuolet pääsivät sopuun ja Hamilton jatkaa kaksi seuraavaa kautta Mercedeksessä.

Hamiltonin sopimus loppui tähän kauteen ja jatkosopimuksesta spekuloitiin pitkin vuotta. Lopulta se julkaistiin Italian osakilpailun alla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Neuvotteluista tihkui tietoa, että Hamilton olisi halunnut pidemmän jatkosopimuksen, mutta joutui tyytymään kahden vuoden paperiin.

Mercedes-pomo Toto Wolffin mukaan neuvotteluihin mahtui myös karikkoja.

– Lewisin kanssa neuvottelut ovat aina vaikeita, sillä juttelemme, kun näemme toisemme ja joskus saatamme kadota eri puolille maailmaa, ja se on hankalaa, Wolff avasi neuvotteluja Singaporen GP:n yhteydessä.

– Meillä oli yhteisymmärrys pääehdoista jo ennen kesää. Sitten lakimiesten pitää panna ne asiat sopimukseen. Se voi olla hankalampaa, Wolff jatkoi.

Lue myös: McLaren tiedotti kuskimuutoksesta – IndyCar-tähti saa mahdollisuuden näyttää taitonsa

Lue myös: Valtteri Bottaksen tallin nimi vielä hämärän peitossa

LUE MYÖS: Teuvo Teräväinen ja Eeli Tolvanen taistelevat MM-kisojen tehotilastojen voitosta (LeijonaUutiset.fi)