Alfa Romeo järjesti Mercedeksen Lewis Hamiltonin paalupaikasta huolimatta Unkarin F1-kisan aika-ajojen suurimman yllätyksen. Zhou Guanyu oli viides ja Valtteri Bottas seitsemäs.

Zhou jäi Hamiltonin paalupaikasta 0,362 ja Bottas 0,425 sekuntia. Maranellon punaisten voimanlähteillä kilpailevan Alfa-kaksikon väliin tulosluettelossa kiilasi Ferrari-tähti Charles Leclerc. Leclercin tallikaveri Carlos Sainz jätettiin 11:nneksi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– He olivat erittäin vahvoja, Leclerc viittaa Alfa Romeon suuntaan.

Bottas ja Zhou ajoivat jo kelpo harjoitukset, mutta Leclerc myöntää, että Alfa Romeon sijoitukset aika-ajoissa olivat hänelle ainakin pienimuotoinen järkytys.

– Tiimini varoitti minua jo perjantain jälkeen heistä, mutta en uskonut sitä. Ajattelin, että Alfa Romeosta saamassani analyysissa oli jokin virhe. He todistivat tänään, että olin väärässä, Leclerc alleviivaa.

Lue myös:Valtteri Bottas löi faktat tiskiin Viaplaylla: tässä asiassa on pakko onnistua Unkarin F1-kisassa

Lue myös:Nyt kipinöi – Max Verstappen haukkui tiiminsä

https://twitter.com/F1/status/1682787201678032898

LUE MYÖS: Näkökulma: Liiga sahaa omaa oksaansa, jälleen kerran (Siniviiva.fi)