F1-sarjan kauden kolmas kisaviikonvaihde ajetaan Australiassa. Albert Parkin rataa kierretään Melbournessa näillä näkymin myös sadekelillä.

Suurin sateen uhka on päällä perjantain toisessa vapaassa harjoituksessa. Sateen mahdollisuus on silloin 60 prosentin luokkaa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Tummat pilvet risteilevät näillä näkymin Albert Parkin yllä myös aika-ajopäivänä lauantaina. Mahdollisten sadekuurojen uskotaan kuitenkin piiskaavan rataa aamupäivällä, joten aika-ajot päästäisiin ajamaan kuivalla radalla.

Lauantaina keli on joka tapauksessa koko GP-viikonvaihteen viilein. Lauantain korkein lämpötila on 15 asteen luokkaa, kun se kohoaa perjantaina ja sunnuntaina neljä pykälää korkeammalle.

Kisapäivänä sunnuntaina sateen mahdollisuus on viimeisimpien ennusteiden mukaan vain 20 prosentin luokkaa. Päivä on kuitenkin tuulinen.

Australian GP käynnistyy sunnuntaina Suomen aikaa klo 8.00.

Lue myös:Kova väite F1-sarjan sensaatiotallista: tärkeää kaartia kilpaileviin tiimeihin?

Lue myös:F1-mestarilta tyly arvio potkut saaneen kuskin tulevaisuudesta

https://twitter.com/F1/status/1641030942385995777

LUE MYÖS: Näkökulma: Pahaa pakkopullaähkyä – jääkiekon MM-kisasysteemi remontin tarpeessa (KiekkoUutiset.fi)